Riot Fest have revealed their 2014 schedule of final set times for Chicago, Denver and Toronto. Tickets are on sale now. Check out the full schedule below, and find out when/where your favorite bands are playing. If you happen to be heading to Riot Fest Toronto tomorrow, check out which bands we recommend you see

CHICAGO
Friday, September 12:00pm
 
Riot Stage
3-3:30 PM: Black Joe Lewis & the Honeybears
4-4:45 PM: Circa Survive
5:15-6 PM: Failure
7-7:45 PM: Gogol Bordello
8:45-10 PM: Jane's Addiction
 
Roots Stage
3:30-4 PM: Title Fight
4:45-5:15 PM: Stiff Little Fingers
6-7 PM: NOFX
7:45-8:45 PM: The Offspring
 
Rock Stage
4-4:40 PM: All
5-5:45 PM: Senses Fail
7:30-8:15 PM: Murder City Devils
9-10 PM: Rise Against
 
Riot Fest Speaks Stage
5:45-7 PM: Pussy Riot panel
 
Rebel Stage
4:15-5 PM: Gwar
5:30-6:15 PM: Clutch
7-7:45: Mastodon
8:45-9:45 PM: Slayer
 
Rise Stage
3:45-4:15 PM: Ur Lineup Sux, Bro
5-5:30 PM: Emarosa
6:15-7 PM: We Came as Romans
7:45-8:45 PM: Of Mice & Men
 
Rev Stage
3-3:30 PM: Somos
4-4:30 PM: Plague Vendor
5-5:30 PM: Hotelier
6-6:30 PM: From Indian Lakes
7-7:30 PM: Pianos Become the Teeth
8-8:30 PM: Pity Sex
 
The Radicals
3:30-4 PM: Vamos!
4:30-5 PM: Baby Baby
5:30-6 PM: Wounds
6:30-7 PM: Radkey
7:30-8 PM: Red City Radio
 
Saturday, September 13:
 
Riot Stage
12:05-12:35 PM: Pizza Underground
1:05-1:50 PM: Orwells
2:30-3:15 PM: Dandy Warhols
4-4:45 PM: Die Antwoord
5:30-6:15 PM: Paul Weller
7:15-8 PM: Metric
9-10 PM: The National
 
Roots Stage
12:35-1:05 PM: Wavves
1:55-2:40 PM: Tokyo Police Club
3:15-4 PM: City & Colour
4:45-5:30 PM: Afghan Whigs
6:15-7:15 PM: Wu-Tang Clan
8-9 PM: Flaming Lips
 
Rock Stage
12-12:30 PM: Frank Iero
1-1:45 PM: RX Bandits
2:15-3 PM: Streetlight Manifesto
3:30-4:15 PM: Saosin with Anthony Green
4:45-5:30 PM: Say Anything
6-6:45 PM: Dashboard Confessional
7:15-8:15 PM: The Used
8:45-9:45 PM: Taking Back Sunday
 
Rebel Stage
1:10 PM-1:40 PM: Samiam
2:20-2:50 PM: Buzzcocks
3:45-4:25 PM: Face to Face
5:10-5:55 PM: Me First & the Gimme Gimmes
6:55-7:55 PM: Cock Sparrer
8:55-9:55 PM: Samhain
 
Rise Stage
7:55-8:55 PM: Descendents
5:55-6:55 PM: Get Up Kids
4:25-5:10 PM: Mighty Mighty Bosstones
2:50-3:55 PM: Television
1:40-2:20 PM: 7 Seconds
12:25-1:10 PM: Anti-Flag
 
Rev Stage
12-12:30 PM: Picturebooks
1-1:30 PM: Rose's Pawn Shop
2-2:30 PM: The Bots
3-3:30 PM: The World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid to Die
4-4:30 PM: Jessica Hernandez & the Deltas
5-5:30 PM: Lemuria
6-6:30 PM: Nostalghia
7-7:30 PM: Skaters
8-8:30 PM: Citizen
 
The Radicals
11:45-12:15 PM: Buffalo Rodeo
12:45-1:15 PM: Dan Wade
1:45-2:15 PM: Ex Friends
2:45-3:15 PM: Broncho
3:45-4:15 PM: American Scene
4:45-5:15 PM: Restorations
5:45-6:15 PM: Crombies
6:45-7:15 PM: Unlikely Candidates
 
Sunday, September 14:
 
Riot Stage
1:45-2:15 PM: Kurt Vile & the Violators
2:55-3:35 PM: Superchunk
4:30-5:15 PM: Tegan and Sara
6-6:45 PM: Patti Smith
7:45-10 PM: The Cure
 
Roots Stage
11:45-12:30 PM: Menzingers
1-1:45 PM: Bouncing Souls
2:15-2:55 PM: Billy Bragg
3:35-4:30 PM: Naked Raygun
5:15-6 PM: Dropkick Murphys
6:45-7:45 PM: Social Distortion
 
Rock Stage
1:15-1:45 PM: Only Crime
2:15-3 PM: Silverstein
3:30-4:15 PM: La Dispute
4:45-5:30 PM: Mineral
6-6:45 PM: Blue Meanies
7:15-8:15 PM: New Found Glory
8:45-9:45 PM: Bring Me the Horizon
 
Rebel Stage
1:10-1:40 PM: Front Bottoms
2:10-3 PM: The Hold Steady
3:45-4:25 PM: Motion City Soundtrack
5:05-5:55 PM: Hot Snakes
6:40-7:40 PM: Cheap Trick
8:40-9:55 PM: Weezer
 
Rise Stage
12:40-1:10 PM: Laura Stevenson
1:40-2:10 PM: Whigs
3-3:45 PM: Andrew W.K.
4:20-5:05 PM: Lucero
5:55-6:40 PM: Mudhoney
7:40-8:40 PM: Primus
 
Rev Stage
12-12:30 PM: Chumped
1-1:30 PM: Survay Says!
2-2:30 PM: Pup
3-3:30 PM: Tiny Moving Parts
4-4:30 PM: Cerebral Ballzy
5-5:30 PM: Dads
6-6:30 PM: Modern Baseball
7-7:30 PM: I Am the Avalanche
 
The Radicals
11:30-12 PM: Grizzled Mighty
12:30-1 PM: Mutts
1:30-2 PM: Team Spirit
2:30-3 PM: Netherfriends
3:30-4 PM: Lucki Ecks
4:30-5 PM: ShowYouSuck
5:30-6 PM: My Gold Mask
6:30-7 PM: In the Valley Below
7:30-8 PM: Archie Powell & the Exports
 
 
DENVER
Friday – Doors at 2:30 p.m. // 12:00 a.m. End Time
 
May Farms Stage (Riot)
10:45 – 12:00 a.m.: Weezer
8:30 – 9:30 p.m.: The Flaming Lips
7:00 – 7:45 p.m.: Die Antwoord
5:30 – 6:15 p.m.: Buzzcocks
4:30 – 5:00 p.m.: La Dispute
 
Byers General Store Stage (Roots)
9:30 – 10:45 p.m.: Primus
7:45 – 8:30 p.m.: Gogol Bordello
6:15 – 7:00 p.m.: Failure
5:00 – 5:30 p.m.: The Orwells
 
Byers Country Feed Stage (Rock)
9:30 – 10:30 p.m.: Slayer
8:00 – 9:00 p.m.: NOFX
6:45 – 7:30 p.m.: New Found Glory
5:15 – 6:15 p.m.: ALL
4:00 – 4:45 p.m.: Mineral Rev Stage
10:30 – 11:00 p.m: Big Freedia
9:00 – 9:30 p.m.: Nostalghia
7:30 – 8:00 p.m.: Skaters
6:15 – 6:45 p.m.: My Body Sings Electric
4:45 – 5:15 p.m.: Tiny Moving Parts 
 
Saturday – Doors at Noon // 12:00 a.m. End Time
May Farms Stage
9:30– 12:00 a.m.: The Cure
7:45 – 8:30 p.m.: City and Colour
6:00 – 6:45 p.m.: Hot Snakes
4:30 – 5:15 p.m.: Lucero
3:05 – 3:45 p.m.: Dum Dum Girls
1:50 – 2:20 p.m.: The Bots
 
Byers General Store Stage
8:30 – 9:30 p.m.: Social Distortion
6:45 – 7:45 p.m.: Descendents
5:15 – 6:00 p.m.: Face to Face
3:45 – 4:30 p.m.: Clutch
2:20 – 3:05 p.m.: Strung Out
1:20– 1:50 p.m.: Larry and His Flask
 
Byers Country Feed Stage
10:00 – 11:00 p.m.: A Day To Remember
8:30 – 9:30 p.m.: Bring Me The Horizon
7:15 – 8:00 p.m.: The Used
6:00 – 6:45 p.m.: Taking Back Sunday
4:45 – 5:30 p.m.: Glassjaw
3:30 – 4:15 p.m.: We Came As Romans
2:15 – 3:00 p.m.: Frnkiero and the Cellabration
1:15 -­‐1:45 p.m.: Pianos Become The Teeth
 
Rev Stage
9:30 – 10:00 p.m: I Am The Avalanche 
8:00 – 8:30 p.m.: Plague Vendor
6:45 – 7:15 p.m.: Red City Radio
5:30 – 6:00 p.m.: Dads
4:15 – 4:45 p.m.: Baby Baby
3:00 – 3:30 p.m.: The Picturebooks
1:45 – 2:15 p.m.: All Out Helter
12:45 – 1:15 p.m.: Wiredogs
 
Sunday – Doors at Noon // 11:00 p.m. End Time
May Farms Stage
9:45 – 11:00 p.m.: The National
7:45 – 8:45 p.m.: TV on the Radio
6:00 – 6:45 p.m.: Manchester Orchestra
4:15 – 5:15 p.m.: Violent Femmes
2:45 – 3:30 p.m.: Bob Mould
1:30 – 2:00 p.m.: Brick and Mortar
 
Byers General Store Stage
8:45 – 9:45 p.m.: Rise Against
6:45 – 7:45 p.m.: Dropkick Murphys
5:15– 6:00 p.m.: Me First and the Gimme Gimmes
3:30 – 4:15 p.m.: Bouncing Souls
2:00 – 2:45 p.m.: The Menzingers
1:00 – 1:30 p.m.: In the Valley Below
 
Byers Country Feed Stage
10:00 – 11:00 p.m.: Wu-­‐Tang Clan
7:45 – 8:45 p.m.: Sublime w/ Rome
6:30 – 7:15 p.m.: The Expendables
5:15 – 6:00 p.m.: 3oh3!
4:00 – 4:45 p.m.: Touche Amore
2:45 – 3:30 p.m: Passafire
1:45 – 2:15 p.m.: The Epilogues
12:45 – 1:15 p.m.: The Dendrites
 
Rev Stage
7:15 – 7:45 p.m.: Wounds
6:00 – 6:30 p.m.: Cerebral Ballzy
4:45 – 5:15 p.m. Radkey
3:30 – 4:00 p.m.: The Unlikely Candidates
2:15– 2:45 p.m.: Sole and DJ Pain1
1:15 – 1:45 p.m.: In The Whale 
 
TORONTO

Doors at 11:00 a.m. / / Curfew at 11:00 p.m.



Saturday September 6, 2014

 

Riot Stage

9:00-10:45 p.m.: The Cure

7:00-8:00 p.m.: DFA

5:15-6:00 p.m.: Paul Weller

3:45-4:30 p.m.: Alkaline Trio

2:20-3:00 p.m.: New Found Glory

1:10-1:50 p.m.: Rubblebucket

12:10-12:40 p.m.: Bad Suns

 

Roots Stage

8:00-9:00 p.m.: The Flaming Lips

6:00-7:00 p.m.: Brand New

4:30-5:15 p.m.: AWOLNATION

3:00-3:45 p.m.: The Afghan Whigs

1:50-2:20 p.m.: Circa Survive

12:40-1:10 p.m.: The Mounties

11:40-12:10 p.m.: Laura Stevenson

 

Rock Stage

8:00-9:00 p.m.: Billy Talent

6:30-7:30 p.m.: Rise Against

5:15-6:00 p.m.: Bring Me the Horizon

4:00-4:45 p.m.: Taking Back Sunday

2:45-3:30 p.m.: Manchester Orchestra

1:30-2:15 p.m.: Glassjaw

12:30-1:00 p.m.: Title Fight

 

Rebel Stage

6:00-6:30 p.m.: Pentimento

5:00-5:30 p.m.: Broncho

3:00-3:30 p.m.: Citizen

2:00-2:30 p.m.: The Beaches

1:00-1:30 p.m.: Somos

 

Doors at 11:00 a.m. / / Curfew at 11:00 p.m.

Sunday September 7, 2014

Riot Stage

9:40-10:55 p.m.: City and Colour

7:40-8:40 p.m.: The National

5:50-6:40 p.m.: Social Distortion

4:15-5:00 p.m.: The Head and the Heart

2:55-3:35 p.m.: Bob Mould

1:30-2:10 p.m.: Nostalghia

12:30-1:00 p.m.: Almighty Trigger Happy

 

Roots Stage

8:40-9:40 p.m.: Metric

6:40-7:40 p.m.: Death Cab for Cutie

5:00-5:50 p.m.: Dropkick Murphys

3:35-4:15 p.m.: The New Pornographers

2:10-2:55 p.m.: Lucero

1:00-1:30 p.m.: Lemuria

 

Rock Stage

7:15-8:30 p.m.: The Buzzcocks

5:55-6:35 p.m.: Stars

4:40-5:25 p.m.: Tokyo Police Club

3:25-4:10 p.m.: Die Antwoord

2:15-2:55 p.m.: Clutch

1:15-1:45 p.m.: Pup

12:15-12:45 p.m.: The Bots

 

Rebel Stage

6:00-6:30 p.m.: Dead Tired

5:00-5:30 p.m.: Radkey

4:00-4:30 p.m.: The Hoteliers

3:00-3:30 p.m.: Say Yes

2:00-2:30 p.m.: Seaway

1:00-1:30 p.m.: Restorations

12:00-12:30 p.m.: Wounds